همه گروه ها علم و دانش طبیعت وحیات مهندسی ومعماری تاریخی و نظامی مشاهیر و هنری نجوم و کیهان زیست و پزشکی
همه گروه ها

مستند کاخ ورسای

مستند کاخ ورسای
مشخصات فیلم

نام فیلم: مستند کاخ ورسای

ژانر: تاریخی

سال تولید: 2016

کیفیت: HD

زبان: دوبله فارسی

زیرنویس: ندارد

مستند کاخ ورسای

در مستند کاخ ورسای آیا ممکن است بعضی از گنجینه‌های طلا و نقزه مفقود شده‌ی این کاخ، با دیگر پیدا شود؟

در این برنامه با مواردی استثنایی از مبلمان سلطنتی کاخ ورسای آشنا می‌شویم که جزئیات دقیق بعضی از آنها تا کنون هرگز برای عموم مردم فاش نشده بوده.

در این برنامه خواهید دید که برای خلق شاهکارهای مبلمان‌سازی فرانسوی، علم و هنر چگونه با هم همکاری کرده‌اند.

کاخ ورسای از دوران پادشاه خورشید تا انقلاب فرانسه نماد ذوق بالای هنری بوده. اسباب و مبلمان این کاخ گرچه برای مقاصد عملی مورد استفاده قرار می‌گرفته اما به شکلی بی‌سابقه در آن زمان تزئین شده‌اند و به این ترتیب راه را برای پیدایش هنرهای تزئینی باز کرده‌اند.

تا پیش از آغاز دوران اوج کاخ ورسای در قرن‌های هفدهم و هجدهم میلادی هیچ‌گاه این تعداد از استادکاران و صنعتگران ماهر در یک جا جمع نشده بودند.

مستند کاخ ورسای

کاخ ورسای مجموعه کاخ‌هایی در شهر ورسای در نزدیکی پاریس است که به‌عنوان بزرگترین کاخ‌ سلطنتی جهان شناخته می‌شود.

معاهده‌ی ورسای، که به جنگ جهانی اول پایان داد، در این کاخ منعقد شده‌ است. همچنین، این کاخ به‌عنوان میراث‌ جهانی توسط یونسکو انتخاب شده‌ است.

 

مستند کاخ ورسای

براساس مدارک تاریخی، آثار وجود کاخ در دهکده‌ی ورسای به حدود سال ۱۰۳۸ میلادی باز‌ می‌گردد. اما این کاخ جایگاه رسمی و سلطنتی نداشته‌ است. بعد‌ها از دهکده‌ی ورسای به‌عنوان شکارگاه استفاده می‌شد. به همین منظور، لویی سیزدهم در سال ۱۶۲۴ دستور ساخت بنایی در این شکارگاه داد. این شکارگاه را شخصی به نام “فیلیبرت لروی” طراحی کرد و سپس به‌ وسیله‌ی سنگ و آجر سرخ ساخته شد.

مستند کاخ ورسای

تا زمان سلطنت لویی چهاردهم کاخ رسمی و سلطنتی فرانسه کاخ لوور بود؛ اما پس از روی کار آمدن، او تصمیم گرفت کاخ شکوهمندی برای خود بسازد. به همین منظور و به دستور وی، دهکده‌ی زیبای ورسای برای این منظور انتخاب شد. در کل، مجموعه کاخ‌های ورسای در چهار مرحله ساخته و تکمیل شد. اولین بنا شامل باغ و قسمت ورودی “افتخار آشنایی” نام گرفت که گنجایش ۶۰۰ مهمان را در خود داشت. دومین بنا “پیمان آخن” نام دارد و بنای سوم پس از پایان جنگ با آلمان و امضای معاهده‌ی نیمیخن پایان یافت. تالار معروف آینه در این قسمت قرار دارد. سرانجام آخرین قسمت با پایان جنگ نه‌ساله، تمام شد. در سال‌های بعد، عمارت‌های دیگری توسط دیگر پادشاهان به این مجموعه افزوده شد. کاخ ورسای در تاریخ ۶ مه ۱۶۸۲ گشایش یافت.

مستند کاخ ورسای

لویی چهاردهم با ساخت این کاخ در نظر داشت هم از شلوغی پاریس دور شود و هم با جمع کردن دستگاه‌های دولتی و دربار در ورسای، کنترل بیشتری بر آن‌ها داشته باشد. علاوه بر کاخ سلطنتی و اماکن دولتی نظیر دیوان‌ها و دادگاه‌ها، منازل هزاران نفر از درباریان، فرمانداران، قضات، وزرا و شخصیت‌های حکومتی در ورسای قرار داشت. لویی چهاردهم درباریان را وادار ساخت که در ورسای زندگی کنند. با این کار لویی قدرت و کنترل زیادی بر تمام درباریان پیدا کرد.

 

 

منبع: دانلود مستند

12,000 تومان + خرید پستی

مستند کاخ ورسای
نظرات کاربران