همه گروه ها علم و دانش طبیعت وحیات مهندسی ومعماری تاریخی و نظامی مشاهیر و هنری نجوم و کیهان زیست و پزشکی
همه گروه ها

مستند مهندسی زندگی

مستند علمی مهندسی زندگی
مشخصات فیلم

نام فیلم: مستند مهندسی زندگی

ژانر: علمی

کیفیت: HD

زبان: دوبله فارسی

زیرنویس: ندارد

مستند مهندسی زندگی

این بزرگ‌ ترین رقابت بر روی کره‌ زمین است. رقابتی با ۲۵۰ میلیون شرکت‌کننده که فقط یک برنده دارد و علاوه بر آن موانع بسیار سنگینی نیز پیش روی شرکت‌ کنندگان وجود دارد. برنامه ‘مهندسی زندگی’ داستان باردار شدن انسان را به گونه‌ای روایت می‌کند که پیش از این هرگز بیان نشده بود.
در این برنامه، دوربین‌های نصب شده بر روی هلیکوپتر، دانشمندان نامدار جهان، مدل شبیه ‌سازی شده کامپیوتری خارق‌العاده، دست‌به‌دست هم، سفر خارق‌ العاده اسپرم از مرحله انزال تا تشکیل تخمک و بزرگ شدن و رشد آن تا ابعاد انسانی را به نمایش درمی‌آورند که در آن، اسپرم تبدیل به یک انسان واقعی می‌شود.
این برنامه که در تعدادی از مناظر حیرت‌انگیز دنیا ضبط شده است، مراحل  فرآیند تبدیل اسپرم به انسان را به تصویر کشیده و پیچ و خم‌های شگفت‌انگیز این سفر را از مرحله لقاح تا بارورسازی را نمایان می‌سازد که در آن یک اسپرم و تخمک با ابعاد ذره‌بینی، در نهایت ۳۴۰۰۰ مرتبه بزرگتر می‌شوند. در این برنامه دوش‌به‌دوش اسپرم‌‌ها، قهرمان‌های انسانی را مشاهده خواهیم کرد که تعدادی از سرزمین‌های دوردست را طی می‌کنند، که نمونه‌هایی طبیعی از مسیر پیش روی اسپرم هستند، ازجمله رشته‌ کوه‌های راکی در کانادا که قیاسی بزرگ از ساختمان واژن بوده و نیز کرانه جنوبی لندن که سمبلی از لایه‌های تودرتوی گردنه رحم است.

آلن پیسی به عنوان یک دانشمند در این حوزه شرح می‌دهد که ‘نبردی که یک اسپرم برای یافتن و بارور ساختن یک تخمک پیش رو داره بسیار پیچیده ا‌ست، این مساله که اسپرم در نهایت ظرافت و دقت عمل می‌کند، شگفت‌انگیز است.’ ‘تمام شرایط دست بدست هم داده و بر ضد اسپرم عمل می‌کنن.  بخش‌های تناسلی زن، عملاً  کمکی به اسپرم نمی‌کنن. این یک نبرد تاریخی مربوط به تقارن‌‌های کاملاً حماسیه.’ به دلیل اینکه طراحی بدن زن به گونه‌ای است که مهاجمان خارجی را دفع و نابود می‌کند.

مستند علمی مهندسی زندگی
این برنامه به شما نشان خواهد داد که فرآیند باردار شدن، کارآسانی نیست. از دیواره‌های اسیدی واژن گرفته تا مجراهای صعب‌ العبور گردنه رحم، کل مسیر حرکت اسپرم، مملو از موانع پی‌ درپی است. مسیرهای باریک بسیارزیاد موجود در مسیر همانند سیستم ایمنی لوله‌های رحم در کمین اسپرم‌‌ها نشسته‌‌اند و تعداد معدوی از اسپرم‌‌ها می‌توانند از این سدها عبور کنند. در نهایت فقط یک اسپرم به هدف نهایی که همانا بارورسازی تخمک و آغاز یک زندگی جدید است، می‌رسد.

برنامه مهندسی زندگی با همکاری موسسه ‘ولکام تراستو’ با بهره‌گیری از نظرات دانشمندان برجسته علوم تولیدمثل دنیا، پیچیدگی‌های خارق‌العاده بدن انسان و به طور ویژه فرآیند تولید مثل در انسان را نمایش می‌دهد. در این راستا تعدادی از حقایق شگفت‌انگیز در مورد فرآیند تولید مثل انسان بیان نمی‌شوند. از جمله می‌توان به این موارد اشاره کرد: زائده اپیدمیس، که یک برآمدگی کوچک در بیضه است و می‌تواند صدها میلیون اسپرم را در خود نگه دارد؛ سرعت یک اسپرم در حال انزال در مقایسه با ابعاد انسانی معادل با طی مسافت ۱۵مایل در کمتر از دوثانیه است و اینکه یک نوع اسید کشنده در واژن وجود دارد که می‌تواند تا  ۹۹درصد اسپرم‌های واردشده به خود را ظرف ۳۰دقیقه نابود کند.

9,000 تومان + خرید پستی

مستند علمی مهندسی زندگی
نظرات کاربران